Op vrijdag 7 maart 2025 wordt in de Goede Herderkerk te Borger de indrukwekkende tentoonstelling "Trails of Hope. Odyssee van Vrijheid" officieel geopend. Deze tentoonstelling is onderdeel van de herdenking van 80 jaar bevrijding van Borger en biedt een unieke kijk op de rol van de Poolse bevrijders tijdens de Tweede Wereldoorlog. Daarmee zet het een schijnwerper op de vaak onderbelichte rol van de Polen bij de bevrijding van noordoost Nederland.
Met persoonlijke verhalen en unieke foto’s is de opmars van de soldaten van de 1e Poolse Pantserdivisie, onder leiding van generaal Stanisław Maczek, te volgen. Deze divisie speelde een cruciale rol in de bevrijding van Normandië, België en Nederland, waaronder ook de gemeente Borger-Odoorn.
Borger werd op 12 april 1945 bevrijd door de 1e Poolse Pantserdivisie.
In deze zware strijd voor onze vrijheid sneuvelden drie Poolse soldaten in onze gemeente:
- Bolesław Laskowski, gesneuveld op 11 april 1945 bij Odoorn, 30 jaar oud (in Odoorn is een straat naar hem vernoemd),
- Stanisław Kowalczyk, gesneuveld op 12 april 1945 bij Borger, 38 jaar oud, en
- Stanisław Bieleniec, gesneuveld op 12 april 1945 bij Buinen, 23 jaar oud (in Buinen staat een monument ter nagedachtenis aan Kowalczyk en Bielenic).



Trails of Hope is onderdeel van een wereldwijd project van het Poolse Instituut voor Nationale Herinnering (IPN). Eerder was de tentoonstelling al te zien in het Houses of Parliament in Londen, het Maczek Memorial in Breda en in New York.
"Het is heel bijzonder dat we deze tentoonstelling naar Borger hebben kunnen halen," aldus de Werkgroep 80 jaar Bevrijding Borger.. De opening zal plaatsvinden om 13:00 uur en wordt verricht door burgemeester Jan Seton, samen met een hoge vertegenwoordiger van het IPN. De tentoonstelling is van 7 maart tot en met 5 mei 2025 te zien en biedt bezoekers een unieke kijk op de geschiedenis van Poolse bevrijders tijdens de Tweede Wereldoorlog.
De Werkgroep benadrukt verder: " "We moeten het verhaal van de Poolse soldaten en hun inzet voor onze vrijheid blijven herinneren en doorgeven aan de volgende generaties."
Hoogtepunten van de tentoonstelling:
- Het verhaal van de 1e Poolse Pantserdivisie, van hun landingen in Normandië tot de bevrijding van steden in Nederland en Duitsland.
- Foto's, dagboeken en persoonlijke objecten van Poolse soldaten.
- Educatieve programma's voor scholieren en jongeren, gericht op het belang van vrijheid en internationale solidariteit.
De tentoonstelling is een samenwerking tussen het Instituut voor Nationale Herinnering (IPN) en de de Werkgroep 80 jaar Bevrijding Borger. De opening vormt de aftrap van een reeks evenementen die georganiseerd worden ter gelegenheid van 80 jaar bevrijding.
Locatie en openingstijden:
- Goede Herderkerk, Hoofdstraat 40, Borger
- Opening 7 maart 2025
- Tijd: 13.00, inloop vanaf 12.30 Einde openingsceremonie ca. 15.30.
- Daarna is de tentoonstelling t/m 5 mei te bezoeken tijdens de openingstijden van het Anker en de Goede Herderkerk.
Ook is de tentoonstelling geopend op 12 april 2025 van 15.30-18.00. Die dag is er o.a. een filmvoorstelling over Poolse veteranen met de Belgische documentairemaker Bart Verstockt.
Overige openingstijden vindt u op dorpsbelangenborger.nl
Foto boven dit bericht komt van de beeldbank van het NIMH. Meer over deze foto en de gesneuvelde Polen leest u op Poolse Oorlogsgraven, op de pagina van Bieleniec.